Server Tanıtımı  

Go Back   Server Tanıtımı > FORUM GENEL > Bunları Biliyormuydunuz ?

reklam sıra bulucu takipçi sepeti takipçi sepeti reklam
Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler
Alt 01 Ocak 2018   #1
Admin
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 29 Nisan 2014
Üye No: 2
Bulunduğu yer: Türkiye / Malatya
Mesajlar: 156
REP Puanı : 200
@BaybarsAGA
BaybarsAGA isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart 2020 SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 100 Madde
Merhabalar ben Baybars, 2018 Yılına girdik ve daha öncesinde yazmış olduğum makalemin devamını getirmek istedim. ServerTanitim.Net AİLESİ için bu bilgiler sizlere oldukça faydalı olucaktır. 11 Yıllık Seo tecrübelerime ele alarak konuşuyorum unutmayın BİLDİĞİMİZ BİRÇOK ŞEY ASLINDA YANLIŞTIR....

Web site adresimdende çeşitli araçları kullanabilirsiniz: Seo Araçları

SEO Çalışması nasıl yapılır

SEO çalışmaları genel olarak iç seo ve dış seo olarak iki başlık altında yapılır. Organik bir çalışma yaparak kalıcı başarı elde etmek istiyorsanız iç seo çalışmalarını eksiz yerine getirerek sürekli güncellemeler yapmanız gerekir.

İç SEO Nedir?

Yeni açılan siteler bir anda arama motorları üzerinde yükselemez öncelikle insanlara bilgi veren kaliteli içeriklere sahip olduğunuzu arama motorlarına göstermeniz gerekir.

Güvenleri kazanma sürecinde eğer başarılı bir iç SEO çalışması uygularsanız zamanla yükselen sıralamalarda üstlere tırmanan bir site elde ederseniz ancak iç SEO çalışmalarınız yeterince arama motoru dostu değilse kalıcı başarı elde edemezsiniz.

İç SEO etki eden 100 faktör

Sıralamaları büyük ve küçük ölçekte doğrudan veya dolaylı etkileyen 100 temel kriter.

Alan Adı Yaşı
Alan adı yaşı ile ilgili Matt Cutts açıklamalarında 6 aylık bir alan adının aslında 1 yıllık alan adı ile aynı olduğu ve aralarında hiçbir fark olmadığını söylemiştir. Domain yaşı Google için çok üst düzeyde bir kriter olmadığı bilinmektedir. Alan adını 3-4 yıllık almanız projenizin uzun vadeli olduğunu ve kısa sürede kapanmayacağını göstererek küçükte olsa bir avantaj sağlayabilir. Bir projeye başlandığında alan adını en az 5 yıllık almanızı tavsiye ederiz.

Anahtar kelimenin alan adı (domain) yer alması
Google arama motoru anahtar kelimenin domain içerisinde yer almasının halen bir etkisi vardır. Keyword olarak domaini algılar ve sıralarda keyword seçilmiş domainlere biraz daha öncelik vermektedir. Domain tercihi yaparken keyword harici domain aldıysanız rakiplerinize oranla çokta geride olmadığınız söyleyebiliriz. Daha öncede açıkladığımız gibi alan adını projelerinize göre belirlemelisiniz

Anahtar kelimenin alan adının başında yer alması
Bu konu Moz tarafından gündeme getirilmiştir ve yaptığı analizlerde anahtar kelimeyle başlayan domainlerin daha üst sıralarda yer aldığı görülmüştür.

Alan Adı (Domain) Tescilinin Uzun Yapılması
Domain tescili yapılırken alan adının uzun süreli alınması SEO çalışmalarını ve arama motoru kriterlerini olumlu yönde etkiliyor. Kısa süreli alınmış alan adları üzerinde yapılan araştırmaya göre, uzan süreli alan adı alımı yapan sitelerin daha üst sıralarda yer aldıkları görünmektedir. Alan adının uzun süreli kayıt yapılması projenizin kalıcı yolduğunu ve kısa sürede kapanmayacağını göstererek küçükte olsa bir puan kazanmanızı sağlar.

Sub Domain (Alt Domain) de anahtar kelime
Moz un yaptığı 2011 yılı analizlerine göre alt domain adında anahtar kelime kullanan sitelerin daha iyi sıralarda olduğu gözlenmiştir. İyi sıralarda olan sitelerin 52,8’lık kısmı alt anahtar kelime kullanan sitelerdir. Bunun nedeni anahtar kelimenin URL yakınlık derecesinden kaynaklanmaktadır. İlk kelimede anahtar kelime oluşturmanız size avantaj sağlar.

Alan adı (Domain) Geçmişi
Eski bir domain kullanıyorsanız ve eski kullanıcıları domainde aynı kategoride hizmeti verdiyse sitenizi olumlu yönde etkileyecektir. Domain adreslerinin geçmişi Google veri tabanlarında tutulmaktadır. Geçmişi kirli olan bir domain ile yola çıkmanız tamamen bir hata olur. Domain mazisi temiz olan bir domainle aynı keyword üzerinden ilerleme yapılması en sağlıklı olan çalışmalardandır. Şu kriteri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kısa ve geçmişi temiz olan eski bir domain kolay kolay satışa çıkmaz. Domain alımı yaparken mutlaka geçmişini incelemelisiniz.

Full Eşleşen Alan adı (Domain) – Exact Match Domain
Kullanılan domain adresinin aranan anahtar kelimenin tamamını içermesidir. Küçük hedefli çalışmalar için etkili bir yöntemdir. Örneğin, OtoSpin.Net – ücretsiz oyun indir aramaları için ful eşleşen alan adı olarak öncelikli sıralama alır. Ancak diğer kelimelerde sıra almakta zorlanır.

Domain gizlilik durumu
Matt Cutts yıllar önce yaptığı açıklamayı göz önüne alırsak, domain adreslerinin whois bilgilerinin gizli olması Google içinde etki eden bir faktör. Whois bilgilerinin kime ait olduğunu Google görmek istemektedir. İyi bir yayıncı iseniz mantıklı düşündüğünüzde, Google domain kime ait diye bakmak isteyecektir. Genelde gizli tutulan domainler kötü amaçlı olarak algılanabilir.

Google’a göre gerçekten dürüst hizmet veren siteler kişisel bilgilerini saklamaz ancak olumsuz işler yapan kişilerin kendi bilgilerini gizlediğini düşünür.

Daha önceden ceza almış site sahibi
Search Console kullanıcısı olup ceza alan kişiler sonraki işlerinde de takip altında tutulur. Yeni bir proje oluştursanız da Google için kara listesine almıştır ve her an spam cezası alabilirsiniz.

Geçmişi temiz whois bilgileri ve Gmail hesapları kullanmaya özen göstermelisiniz.

Lokasyon Ülke Uzantısı TLD etkileri
Google’da ön planda çıkmak için etkisi olan bir uzantı çeşididir. Ülke uzantılı com.tr gibi alan adları kullanan kişilerin sitelerinin daha ön planda ve alt sayfa alma hızlarının daha çabuk geliştiğini görürsünüz.

Türkiye uzantılı domain aldığınız zaman şunu da göz ardı etmemeniz gerekir, kullanılan tr lokasyon alan uzantıları global çalışmalarda maalesef geri planlarda yer almaktadır. Eğer yurt dışına ürün satışı yapan bir firma iseniz, com.tr domainleri tercih etmemelisiniz. Ancak ülke içinde hizmet veriyorsanız size avantaj sağlayacaktır.

Başlıklarda anahtar kelimenin yer alması
Title konu başlığı seçimi sitemizin geleceği açısından büyük bir öneme sahiptir. Başlığın anahtar kelime barındırması daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olurken SERP güncellemelerinde daha kolay üst sıralara çıkmanızı sağlar.

Anahtar Kelime ile başlayan başlıklar
Anahtar kelimeleri başta kullanan sitelerin, anahtar kelimeleri sonda kullanan sitelere göre daha ön sıralarda çıktığını unutmayalım. Başlıklarınızı oluştururken ilk iki kelimeyi anahtar kelime olarak kullanmak küçük bir avantaj kazandırır.

Tanım Etiketleri kullanmak
Geçmişte popüler olan etiketler artık doğru kullanılmazsa sitelere zarar vermektedir. Kalite yönergelerine uygun olmadıkları için değersiz index sayısını artırırlar. Bu nedenle kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Kısa vadede fayda sağlayabilirler ancak uzun süreçlerde sitenize zarar verir. Özellikle anahtar kelimenizi birebir etiket olarak kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

H1 Etiketlerinde Anahtar Kelime Kullanma
Eski webmasterlar keywords **** etiketini hatırlar. Bir dönem makalemizin ne ile alakalı olduğunu anlatmak için bu anahtar kelimeleri ekstra olarak **** etiketleriyle belirtirdik ancak Google yaptığı bir güncelleme ile bunu kaldırdı. Bunun yerine H taglarında kullanılan kelimeleri anahtar kelime olarak algılamaya başladı. Artık H1 tagı içeriğinizin hangi kelimelerle alakalı olduğunu anlatan önemli bir ölçek konumuna geldi.

Anahtar Kelimelerin Konu İçinde Kullanımı
Anahtar kelimeleri konu içerisinde kullanmak SEO’nun temelleri arasında yer almaktadır. Konu içerisinde anahtar kelime kullanan sitelerin kullanmayan sitelere oranla daha ön planda çıktıkları ispatlanmış bir Google algoritmasıdır. Ancak anahtar kelime yoğunluğunu abartmamanız gerekir. Bu kelimeleri çok fazla kullanmanız spam algısı oluşturabilir ve sıra alamayabilirsiniz.

İçerik uzunluğunun önemi
SERP sonuçlarına göre kısa içerik yayınlayan kullanıcıların iyi sıralarda olmadıkları görülmektedir. İçeriğimizi ne kadar geniş ve anahtar kelime barındırarak yazarsak sıralarda önemli gelişmeler elde ederiz.

Uzun makale yazmak için tekrarlanan bilgiler ise içeriğe zarar verir. Mümkün olduğunca içeriklerinizi detaylı anlatarak uzun içerik oluşturmalısınız.

Anahtar Kelimelerin Kullanım Yoğunluğu
Anahtar kelime yoğunluğu kurallar dahilinde içeriğimizin uzunluğuna göre abartılmadan kullanılmalıdır. Google anahtar kelime yoğunluğuna eskisi kadar maalesef önem vermiyor ama algoritmaların dan bu özelliği de çıkardığı söylenemez. Yaklaşık içerikle %1-2 oranında kullanılmalıdır.

Semantic Anahtar Kelime Kullanımı LSI
Semantic LSI farklı anlama gelen anahtar kelime kullanımı, Google Algoritmaların da yine önemli bir sıralama değeridir. Örnekle açıklamak gerekirse portakalın bir meyve olduğunu açıklamak.

HTML Sayfa Yükleme Hızı
Sayfa yüklenme hızı hem kullanıcılar hem de arama motorları örümcekleri için 2015 yılında en önemli faktörler arasında yerini almıştır. Google PageSpeed Tools kullanarak sayfa yükleme hızınızı ve optimizasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kopya İçerik
Site içerisinde çift içerik yayınlamak hatta değiştirilmiş yani rewrite yapılmış yazılar arama motorları için olumsuz sonuçlar yaratacaktır. Google algoritmaların da tespiti düşündüğünüzden daha kolay yapılmaktadır. Kopya içerik oranı fazla yayıncılara penaltı cezası uygulanmaktadır. Google’a göre bir site %40’dan fazla kopya içerik kullanamaz.

Canonical kurallarına uygun içerik
Canonical etiketinin doğru kullanılması durumunda Google içeriği kopya içerik olarak görmeyebilir. Yanlış kullanım durumunda ise yine içerik kopyacısı olarak değerlendirilecektir. Botlara yardımcı bir etiket olduğu için artı puan kazanmanızı sağlar.

Chrome sayfa yükleme verileri
Google Chrome algoritmalara önemli bir fayda sağlamaktadır. Chrome Google’a sayfaların yükleme hızı ile ilgili bazı sinyaller gönderir ve kullanıcı çerezlerine sitenizi ekleyerek daha değerli hale gelmesini sağlar.

Resim optimizasyonu (image optimization)
Sitemizde kullandığımız görsellerin Google için büyük bir önemi vardır. Yüklenen resimlerin başlıklarına, alt başlıklarına ve etiketlerine bakmaktadır. Görsel index sıralamaları buna göre sıralanır ve normal sıralarınızı da etkiler. Resimler düşündüğünüzden daha fazla sitenize trafik getirir. Kaliteli, etiketleri girilmiş resimlerle sıralama almanızda oldukça kolaydır.

İçerik Güncelleme Sıklığı
Google yayıncıların içerikleri hangi sıklıkla güncellediği de incelemektedir. İçeriklerini sürekli güncelleyen sitelere sıralamalarda daha iyi vermektedir. İçeriği yayınladım bitti olarak düşünmeyin güncel bilgileri takip ederek güncellemeler yapın.

İçerik Güncellemenin Faydaları
Bir içerik yazdınız ve üzerinden 1 yıl gibi bir süre geçti içeriğiniz artık Google gözünde değerli bir içerik değildir. Eski ve hit gelmeyen içeriklerinizde küçük değişiklikler yaparak konunuz için yeniden robotların gelmesini sağlayabilir, eski içeriğinizle tekrar sıralamalarda görünebilirsiniz.

Sayfaların Güncelleme Sıklığı
Web sayfamızda sadece içeriklerin güncellenme sıklığı önemli değildir. Sayfalarınızın da güncellenme sıklığı Google için önemlidir. Sayfaları oluşturduktan sonra içeriklerini takip ederek güncel bilgilerle yenilenmesi gerekmektedir.

Anahtar kelimelerin yanlış kullanımı
Bir içerik yayınladınız ve içeriğiniz 100 kelimeden oluşuyor ve anahtar kelimenizi 3 defa kullandınız. Bu penaltı olarak algılanır ve içeriğiniz değersiz kabul edilir. Kısa yazılmış yazılar içerisinde birden fazla anahtar kelime kullanmak tehlikeli sonuçlara neden olur ve arama motorları tarafından spam olarak algılanabilir.

Anahtar kelimelerin H2 ve H3 tağında kullanılması
Anahtar kelime seçimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, anahtar kelimenin h1 tagları arasında yer almasıdır. H2 ve H3 taglarında kullanılması zayıf sinyal anlamına gelmektedir. Moz’un yaptığı araştırmalara göre H2 tagında anahtar kelime kullanımı dünya genelinde %47,2 olarak saptanmıştır. Alt başlıkları sunarken H1 tagları arasında sunmaya özen gösterin. Alternatif anahtar kelimelerde H2 ve H3 taglarını kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelimelerin Sıralanması
Arama yapılan kelimeler ile sayfa içeriğinin bağlantılı olması sıralamada önemli bir faktördür. Konu içerisinde kullanılan anahtar kelime sıralamalarında değişkenlik yapmak ise daha olumlu yönde sıralamalarda yükselmeye neden olacaktır. Yani anahtar kelimemizin “seo nedir” olduğunu düşünelim. Konu içerisinde “seo nasıl yapılır” anahtar kelimesini kullanırsak daha olumlu sonuçlar alırız. Lakin konu içerisinde “seo nedenleri nasıl yapılır” tarzında yanlış bir anahtar kullanırsak doğal olarak geri sıralarda çıkarız. Bunun için anahtar kelime seçimleri konu ile bir bütünlük içerisinde olmalıdır.

Otoriter Link Yönlendirme
Bu konuda birçok SEO uzmanı ortak fikirdedir. Bir yazı içerisinde geçen bir kelimenin kaliteli ve konu ile alakalı bir siteye yönlendirilmesi Google gözünde önemli bir durumdur. Örneğin, makalenizde teknik bir kelime kullandınız ve anlamı çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Kelimeyi açıklayan Wikipedia linki vermeniz içeriğinizin daha güçlü bir hale gelmesini sağlayacaktır. Link verirken nofollow kullanmaya özen göstermelisiniz.

Verilen Linkin Bütünlüğü ve Konusu
Google arama motoru verilen linkin konu ile bütünlüğünü incelemektedir. Elma hakkında bir yazı yayınlayıp içerisindeki herhangi bir kelimeye armutla ile ilgili bir sitenin linkini vermek penaltı almanızı sağlar. Doğru konu için doğru siteye yönlendirme yapılması gerekmektedir. Yanlış yapılan yönlendirmeler ile sitenizin arama motorlarında yanlış algılanmasını da sağlayacağını unutmayın. Sadece site içeriğinizle ilgili linkler verin.

Gramer kurallarına uyulması
Konuyu oluştururken giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine göre oluşturmanız Google için önemlidir. Bir konuyu anlatırken öncelikle bir ilde önemli bir olay olduğunu haber yapacaksak, olayın yaşandığı bölge hakkında küçük bir bilgi vererek giriş bölümünü oluşturmalı. Sonra olayın nasıl geliştiği hakkında orta ölçekte bilgiler sunmalıyız ve böylece gelişme bölümünü tamamlamış oluruz. Sıra sonuç bölümüne gelmektedir. Bu bölümde ise haber yapılan ilde ne olduğu ve sonucu yazılmalıdır. Gramer kurallarına uyan makaleler her zaman Google sıralamalarında daha ön sıralarda çıkmaktadır. Blog ve habercilik dilinin farklı olduğunu unutmayın, öncelikle yazacağınız alanda kullanılması gereken dil yapısı hakkında bilgi toplamanız gerekmektedir.

Toplu İçerik Girişi
Google toplu içerik girişlerinden çok fazla hoşlanmaz, içeriklerin kopya içerik olabileceğini düşünür ve sıralamalarda üst sıralarda size yer vermez. Eğer toplu bir içeriğiniz varsa zamanlamalar yaparak içeriklerinizi ekleyin öncelikle arama motorlarının sitenize güvenmesini sağlayın. Böylece son girilen içeriklerin daha üst sıralarda gözükmesini sağlarsınız.

Rewrite Yapılmayan içerik yayınlama
Başka sitelerden veya kaynaklardan alınan veriler ile, içeriğin bazı bölümlerinin değiştirilmesi sonucunda çıkan yazı türüne rewrite yazı denmektedir. Sadece Google değil, tüm arama motorları rewrite yazılardan nefret eder ve değersiz yazı türü olarak işaretlerler. Arama motorlarının sizden beklentisi kimsede olmayan eşsiz içerikler oluşturmanızdır. Daha önce yazılmış bir konuyu özgünleştirerek sizin eklemeniz hiçbir anlam ifade etmez ve gelişmenize büyük birer engeldir.

İçerik yönlendirmenin önemi
Oluşturduğunuz içeriğin bağlantılı olduğu farklı içerikler varsa buralara konu içinden linkler ekleyin. Bu yöntemle kullanıcıların sitenizde daha fazla zaman geçirmesini ve botların site içinde daha rahat gezmesini sağlarsınız.

Domain yakınlık derecesi
Özellikle 2016 yılında önemli bir kriter haline gelen anahtar kelimenin domain yakınlık derecesi dikkate almanız gereken etkenlerden biridir. Örneğin, siteadresi/kategori/seo-nedir bağlantısı kurmak yanlıştır. Sluglar kaldırılarak siteadresi.com.tr/seo-nedir şeklinde kullanılması gerekir. Anahtar kelimeler ne kadar başta olursa o kadar iyi sıra alırsınız.

Resim ve Video Kullanımı
İçeriklerinizi sade yazılar ile yayınlıyorsanız Google açısından aslında bu bir kaliteli makale değildir. İçeriklerinizde resimler ve videolar kullanarak zengin içerikler üretilmesi gerekir. İçeriklerinizde en azından 1 veya 2 adet resim kullanmaya özen gösterin, video kullanımında ise 1’den fazla olmamalıdır. Aynı zamanda kullanıcılarınıza zengin bir içerik ve görsel sunarak sayfada kalma süresini de olumlu yönde etkileyeceğini unutmayınız.

Sayfa içi yönlendirilen link sayısı
Yazılarımızda kullandığımız toplam iç link sayısı, dış link sayımızdan fazla olmalıdır. Yani yazılarınızı yazarken iç link konu yönlendirme linkini, dış link ile orantılı olarak kullanmanız gerekmektedir. Bunu düzenli aralıklarla seo analiz programları ile yapabilirsiniz.

İç sayfalara yönlendirilen linklerin kalite oranı
Kalite düzeyi düşük sitelerden gelen linkler sitenizin değer ortalamasını düşüreceği için sıralama kaybetmenize neden olur. Domain otoritesi düşük, güncel olmayan sitelerden gelen linkleri takip ederek engellemeniz gerekir.

Kırık Linkleri Temizleyin
Sayfa içerisinde yaptığınız yönlendirmelerde, kapatılmış ve boşa düşen linklerin olması Google açısından olumsuz bir durumdur. 404 sayfaları botların sitelerde düzgün tarama yapmasına engel olduğu için arama motorları tarafından olumsuz sinyal olarak algılanır.

Okunma Oranının Önemi
Makalemizi yazdık ve index aldı. İşimiz bitmiş sayılmaz, iyi bir sıra elde etmek için makalemizi kusursuz olarak hazırlamalıyız. Neden mi? Google arama motoru yayınlanmış yazılarda kullanıcıların kalma sürelerini hesaplayarak sıralama değeri vermektedir. Rakip sitenizde aynı ve benzer yazılar var ise kullanıcılar bu yazılarda sizin sitenizden daha çok kalıyor olması gerekir. Ziyaretçilerinizin konuda daha fazla kalmasını ancak iyi bir makale yayınlayarak sağlayabilirsiniz. Yine yukarıdaki maddelerde bahsettiğimiz gibi konu içerisinde link yönlendirmeleri yaparak ve görsel kullanımına özen göstererek kullanıcıların daha uzun süre vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Affiliate Link Kullanımı
Affiliate bir ürün için iki tarafın kâr amaçlı ortaklaşa anlaşması demektir. Ürün adetine göre pirim alma sistemi olarak da değerlendirebiliriz. Google için çok önemli bir sorun değildir. Lakin tüm konularda affiliate linklerin verilmesi ve abartıya kaçılması durumunda iç link sayısı, dış link sayısı abartılmamalı ayrıca yönlendirilen linklerin zararlı yazılım içeren, Google tarafından yasaklanmış siteler olmaması gerekir.

HTML ve Kod Hataları
Bir sitede HTML hatası fazla ise Google gözünde zaten yeterli olmayan bir sitedir. İyi bir yayıncının sitesinde asla yüksek oranda HTML hatası barınmaz. Site analizleri ile bu sorunu gidermenin yolunu aramalı veya hazır responsive temaları tercih etmelisiniz. Ön izlemelerin URL ön görünümlerinin oluşturulmasında ve indexlenmede en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Yanlış kodlamalar ile oluşturulmuş bir web sitesinin iyi bir sıralama yakalaması söz konusu dahi değildir. Kodlama yaparken OtoSpin.Net standartlarına uygun olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Domain Hosting Otoritesi
İki rakip site olduğunu düşünelim iki sitede içeriklerinde kusursuz. Google algoritması burada hangi sitenin daha kaliteli ve bilinir bir host firmasında olduğunu göz önüne almaktadır. Yine hostların uptime süreleri yani %99 uptime süreli hostlarda olması sitenin daha ön planda çıkmasına neden olmaktadır. Farkı neler yaratıyor sorularını duyar gibi oluyoruz. Farkı oluşturan durum A sitene robot geliyor ve url den url ye takip ediyor hiçbir sorunla karşılaşmadan içerikleri alıyor ve arşiv dizinine ulaştırıyor. B sitene giriyor ve içerikleri gezerken hosttan kaynaklanan sorunlar yüzünden tarama hataları oluşuyor. Buna şişme ve cevap verememe durumu deriz. İçerikleri düzgün olarak alamıyor ve yanlış indexleme yaparak arşive ulaştırıyor. Doğal olarak %99 uptime süresine sahip olan hostta barınan site, %99 uptime süresine sahip olmayan siteden daha iyi bir sıralamada çıkıyor. Bu tür sunucular SEO Uyumlu hosting olarak adlandırılmaktadır.

Trustrank Değerinin Önemi
Sıralamalar da önemli faktörler arasında yer aldığı halen tartışılır durumdadır, küçük ölçekte etkisi vardır. Trustrank değeri yüksek olan bir site, düşük olan bir siteye oranla aynı içerikleri yayınladığı zaman daha ön sıralarda çıktığı kanıtlanmıştır.

Uzun URL Yapısı
Google’ın standart ve anlaşılır URL’leri sevdiğini SEO uzmanı olmayanlarda bilmektedir. Karmaşık ve uzun url yapıları hem kullanıcı hem de Google açısından sıkıcı bir durumdur. En sade ve kullanılması gereken URL yapısı site.com/konu.html şeklinde olmalıdır.

URL Kalitesi
Standart url’ler kullanmak arama motorları için daha doğru ve anlaşılır içerik yolları oluşturmanıza yardımcı olur. Url yapısının karmaşık olmaması ve anlaşılır olması her zaman doğru indexlenme için önemli bir faktördür. Robotların bir insan olmadığını ve çeşitli algoritmalar ile çalıştıklarını unutmamak gerekiyor.

Editör incelemeleri
Google manuel olarak editörler tarafından içerik incelemenizi yapabilir. Yazıların güncellik oranına, özgünlük oranına manuel olarak editörler tarafından inceleme yapabilir. Bu yüzden her özgün yazıyı site için dizine eklemektedir. Manuel incelemeler genellikle News kayıtlı haber sitelerine yapılmaktadır. İnceleme sonrası news editör önerileri ve uygulamalarda ön plana çıkarma işlemleri yapılabileceği gibi içeriğiniz zararlı olarak algılanırsa cezada alabilirsiniz.

Sayfa kategori uyumu
Sayfa kuruluş amacı ile kategorilerin bir bütünlük içerisinde olmasına dikkat edin. Siteniz ile ilgisiz kategoriler sunmanız, rakiplerinizin daha gerisinde yer almanızı neden olur. Birçok web sitesi sahibi daha fazla trafik çekmek için site ile alakasız kategoriler üreterek yazılar yayınlamaktadır. Bir kadın sitesinde, bir cep telefonu haberinin veya android haberinin yayınlaması büyük bir hata olur, web siteleri dizinlere eklenirken ne ile alakalı oldukları belirlenerek eklenir. Farklı alanlarda içerik üretmeniz sitenizin ne ile alakalı olduğunun algılanmasında sorunlar yaratır ve uzun vadede gerilemenize neden olur.

Doğru Etiket Kullanımı
Başlık ve konu içeriğimizle uyumlu etiket kullanımı her zaman faydalıdır. Konu başlığımız ve içerik ile alakasız etiket kullanımları spam ve gerileme nedenidir. Bir haber yayınlıyor isek konu içerisinde haberi sunduktan sonra, etiket bölümünde haber ile alakasız bir etiketleme yapmanız hem içeriği hem de sitenizin gerilemesine neden olur. Kullanılan etiketlerin her birinin bir sayfa olarak index aldığını unutmayın ne kadar katkı değeri düşük sayfanız varsa o kadar gerilersiniz. Etiketlerde katkı değeri düşük sayfalardır.

Anahtar kelime seçimi
Aslında bir sitenin kaderini belirleyen en önemli unsurdur. Kalitesiz ve trafik getirmeyen anahtar kelime seçimleri sitenin kaderini olumsuz yönde etkilemektedir. Anahtar kelime seçimlerini yaparken, kelime önerici programlarını ve kelime önerici online siteleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sitenizin gücüne göre rekabeti düşükten yükseğe doğru ilerleyen seçimler yapın. Doğrudan rekabeti yüksek kelime seçimleri yaparsanız başarılıda olamazsınız. Önceliğiniz adım adım ilerlemek olmalıdır.

Kategori Seçiminin Önemi
Kategori seçiminin indexlenmelerdeki yerini ve değerini arama sonuçlarından görebiliriz. İndexleme yapılınca yazının hangi kategoriden indexlendiğini göstermektedir. Değerli bir kategorimiz varsa. Google kategoride yayınlanmış ve zamanında değer kazanmış yazılardan dolayı. Tüm kategoriyi değerli olarak görebilir ve doğru sonuç kaynağı olarak ön sıralarda sunabilir. Kategori site kuruluş amacına uyan bir kategori olmalıdır. Sitemizin kuralları dışında anlamsız oluşturulan kategoriler, sitenin gerilemesine neden olmaktadır.

Alıntı ve Kaynak Belirtme
Yazdığınız yazılarda bir alıntı yapıldı ise kaynağını alıntı kodları ile belirtmeniz sitenizi olumlu yönde etkiler. Eğer alıntı kodu ile belirtilmeden yayınlandı ise içerik olarak değerlendirilir. Konuyu genelde uzun yazamadığınız zaman bir kaynaktan faydalanır ve rewrite yaparak konuyu gerekli kelime adetine tamamlamaya çalışırsınız, bunun yerine konu hakkında bilginiz ne kadar ise o kadar yazı yazıp, kalan kısmı alıntı kodu ile içerik alınan siteden yayınlamanız daha sağlıklı olacaktır. Başka bir siteye link vermek size zarar vermez aksine yönlendirilen link kaliteli bir siteyse size değer katar.

Maddeler ve Sıralar Halinde Yazı Yazma
Makalelerin okunabilirlik derecesi kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Ziyaretçilerinize okurken keyif alacakları bir düzen sunarsanız sıralamalarda daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Yazılarınızda paragraf, blond, italic, madde işareti gibi etkenleri kullanarak okunabilirlik seviyesini artırın.

Site Haritasının olması
Site haritası yani sitemap.xml dosyası bulunmayan bir site her zaman değer kaybeder. Google robotlarına tüm linklerinizi, kategorilerinizi ve taglarınızı bir dosya halinde sunarsanız arama motorları sitenizi daha iyi indexler ve yenilikleri takip eder. Hazır sistemler kullanıyorsanız eklentilerle, özel yazılım kullanıyorsanız site haritası oluşturucu araçlarla haritalarınızı oluşturup arama motorlarının ilgili alanlarına kaydetmelisiniz.

Zararlı Dış Link Sunmak
Google standartlarına aykırı sitelere gönderilen linkler sizin de zararlı bir siteye sahip olduğunuz algısını oluşturabilir. Özellikle ceza almış web sitelerine yollanan linkler sizin de ceza almanıza neden olabilir. Dış link verirken sitelerin kalite yönergelerine uygun prestij sahibi olmalarına dikkat edin.

Anahtar Kelimelerin Fazla Kullanılması
Anahtar kelimelerin doğru kullanımı sitenin sıralamasını değiştirirken, yanlış kullanımı da doğal olarak sıralarda gerilemenizi sağlayacaktır. Sitenizin otoritesi ve makale uzunluğuna bağlı olarak H tagı içerisinde bir kez kullanmak dahi yeterli olacaktır. Önemli olan yazının okunabilirlik akışını sağlamak olduğunu unutmayınız.

Domain Yaşı faktörü
Domain yaşından çok daha önce hangi amaç ile kullanıldığı önemlidir. Eğer sizin yapacağınız iş için kullanıldıysa artıları olacaktır.

E-ticaret hizmeti verecek bir siteye sahipseniz yaşlı domain prestij olarak olumlu sinyaller verir. Kullanılacak domainlerin yaşlı olması küçükte olsa bir avantajdır.

Kullanıcı Dostu İçerik Sunma
Google’ın ve kullanıcılarınızın en değer verdiği olaydır, kullanıcılar sitenizdeki yazıları ne kadar rahat anlar ve okurlarsa sitede kalma oranları, sitenizi tavsiye etmesi ve tekrar geri dönerek bir makale okuma oranları artacaktır. Google’da bunu her zaman botlara yönelik değil kullanıcılara yönelik içerikler hazırlayın diye vurgular ancak rekabetin yüksek olduğu sektörlerde her iki etkeni de düşünerek içerik hazırlamalısınız.

Boş İçerikli Siteler (Park Domain)
Genelde domain satıcıları ve pazarlamacılar tarafından proje amaçlı olarak alınmış domainlerdir. Google açısından hiçbir değeri bulunmaz. Sıralamalar hiçbir zaman değerli bir sırada göremezsiniz. 2015 güncellemeleri sonrasında tamamen park edilmiş domainlerin değerini düşürmüştür.

Yararlı İçerik Sunma
Kullanıcılarınıza ve Google’a sürekli arşivinde bulunmayan yeni ve güncel içerikler sunuyorsanız iyi bir sıralamayı hak ediyorsunuz demektir. Başlık ve içerik seçimlerine dikkat ederek Google gözünde değerli bir site olabilirsiniz. Bunu başarmak için siteniz ile alakalı bilgi sahibi olmanız gerekir.

Google, her zaman üreten bir site olun vurgusunu yapmaktadır. Eğer başka sitelerden edindiğiniz bilgileri toplayarak içerik üretiyorsanız büyüme şansınız yoktur. Kimsenin sahip olmadığı eşsiz içerikler üretmeniz gerekmektedir.

Hazır Şablon Kullanan Siteler
Google hazır şablon kullanan siteleri bir blog havasında görmektedir. Tasarımda özgünlük SEO’nun temelleri arasında yer almaktadır. WordPress gibi hazır bir sistem kullanılıyor ise temanın mutlaka yeniden düzenlenmesi ve site kuruluş amacına göre özgünleştirilmesi gerekmektedir. Aynı tasarımda olan ve aynı içerikleri sunan siteleri, bir dizi devamı gibi görmektedir. Aynı sektörde hizmet veren aynı temalara sahip web siteler benzer olarak algılanır ve sıralamalarda değer kaybetmelerine neden olur. Eşsiz bir tasarım kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

İletişim Sayfası
Kullanıcılar ve Google bir sitenin iletişim sayfasının olup olmadığına dikkat etmektedir. İçeriklerinizi yazarken kullanıcılar size sorular sormak isteyebilirler, yine aynı şekilde Google kullanıcılara değer verip vermediğinizi ve sizlerle istedikleri zaman irtibata geçilip geçilmediğine bakar. İletişim sayfası olmayan bir site künyesiz bir site demektir ve buda kural ihlali olarak olumsuz sinyaller verebilir. Kendinizi anlatan hakkınızda, iletişim ve kullanıcı sözleşmesi eklemeye özen gösterin.

Alan Adı Güvenilirliği
Site kaderini etkileyen en önemli unsurlar arasında ilk 5 kriter arasında yer almaktadır. Web sayfanıza gelen dış linklerin sayısı domain puanı olarak adlandırılır. Yani sizi tavsiye eden sitelerin olması sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlayan en önemli faktörlerdendir. TrustRank değeri denilen oranın artması gereklidir. İyi bir makale yazarı iseniz ve kaliteli içerikler sunuyorsanız, istemeseniz dahi sizi tavsiye eden dış linkler kazanırsınız. Şunu unutmamak gerekir, para ile alınan dış linkler sitenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Doğal organik yöntemler ile yazılarınızı yazmaya devam ederseniz, mutlaka sitenizdeki içerikleri kendi sitelerinde yayınlamak isteyen site sahipleri olacaktır. Bu tarz yayınlamalar sayesinde dış link almış olursunuz.

Sitenin Doğru Yapılandırılması
Web siteminizi kurarken header, body ve footer standartlarına uygun olarak kodlamanız veya hazır tasarım seçerken bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Şablon seçimi yaparken sitenin üst alanında sizi temsil eden bir logo sunmalı. Site içi gezinmeyi kolaylaştıracak üst menü, footer menü kullanımının yanında önemli içeriklerin öne çıkarıldığı bir sidebar kullanmanızı tavsiye ederiz.

Site Güncelleme Oranı
Sitenizi kurdunuz ve içeriklerinizi yayınlamaya başladınız, aslında her şey bitmiş değildir. Sürekli aynı görünüme sahip olan bir site bayat site olarak adlandırılmaktadır. Bot güncel içerik yayınlayan siteleri daha sık ziyaret eder. Sitenizde sürekli yenilikler olmasıyla kazandığınız bot ziyaretleri site değerini yükseltir. Ayrıca güncel içeriklerle kazanılan ziyaretçi domain otoritesinin artmasına büyük katkı sağlar.

Sayfa Sayısının Çok Olması
Birçok web geliştirici index sayısının fazla olması sitenin daha iyi olduğunu gösterir gibi yanlış bir yanılgıya düşüyor. Sayfa sayısının fazla olması fayda sağlamaz tersine zarar verir. Sayfaların sıralama ortalaması, verimi, ziyaret oranı göz önünde bulundurularak sitenize değer verilir. Eğer çok sayıda verimsiz sayfanız varsa sıralama kaybı yaşarsınız.

Ayrıca Google botları site taramalarını sınırlı olarak gerçekleştirir. Eğer çok sayıda katkı değeri düşük sayfanız varsa tarama kotasını bu değersiz sayfalarla doldurursunuz. Taranması gereken önemli sayfalar geriye düşer.

Site Haritası Sunma
Google arama motoru sağlıklı bir indexlenme için sitemap.xml dosyasını kullanmaktadır. Webmasters Tools kullandığınızda sizden ilk istediği veri sitemap.xml yoludur. Yine wordpress kullananlar sitelerini ilk kurduklarında, sitemap kurmaya büyük özen gösterirler. Verilerinizin daha sağlıklı indexlenmesi için önemli bir unsurdur.

Ancak site haritaları kötüye kullanımı engellemek için sınırlandırılmıştır. Dosya boyutu en fazla 50 MB ve 2.000 URL içerebilir. Bu sınıra ulaştığınızda eski sayfalarınız güncel harita dosyasından kaldırılır. Buda eski yazılarınızın değer kaybetmesine neden olur. Bu sorunu yaşamamak için harita dosyalarını çoğaltmanız gerekir. Eğer çok fazla içerik yayınlayan bir siteniz varsa farklı farklı aylık haritalar yollamanızı öneririz.

Site Açık Kalma Oranı
Uptime süresi olarak adlandırdığımız bir durumdur, güncelleme için Google URL den URL ye takip sistemini kullanmaktadır ve bu süreç esnasında urlleri takip ederek sitenize ulaşır, bu işlem sırasında sunucunuz bakım çalışmaları ve diğer unsurlardan dolayı kapalı ise site için kötü bir durum olacaktır, bunun sık sık tekrarlanması durumunda Google sitenizi kapalı bir web sitesi olarak algılayacak ve artık indexlenme sorunu yaşayacaksınız. Sunucu seçimi yaparken %99 Uptime hizmeti veren firmaları tercih etmeniz gerekmektedir.

Server Konumu
Hizmet verdiğiniz bölgeye yakın bir sunucu kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer Türkçe bir siteniz varsa kullanılan sunucunun Türkiye’de olması gerekir. Yabancı server kullandığınız bölge uzaklığından kaynaklı yavaşlamalar ve sınırlama filtreleri uygulanabilir. Ayrıca hitap ettiğiniz kitlenin bulunduğu ülkeden bir IP adresi kullanmak küçükte olsa hanenize bir puan yazdırır.

SSL Sertifikasının Bulunması
SSL Sertifikası e-ticaret alanında hizmet veren siteler için gerekmektedir. Aslında saygınlık ve güvenilirlik açısından her site için kullanılması gerekmektedir. E-ticaret siteleri üzerinden değerlendirme yapacak olursak, SSL Sertifikası kullanan bir e-ticaret sitesinin, sertifika kullanmayan siteye göre daha ön planda çıktığını görebilirsiniz. SLL sertifika kullanımı Google tarafından da önerilir. Şu an doğrudan sıralamayı etkileyen bir kriter olmasa da yakın bir gelecekte algoritmaya girmesi bekleniyor.

Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları Sayfası
Google gözünde güvenilir bir web sitesi olduğunu göstermek için yapılması gereken olmazsa olmaz denilecek sayfalardır. Site güvenliği içinde önemli olan bu sayfalar yaşanabilecek olası yasal sorunlarında önüne geçmenizi sağlar.

Özellikle adsense gibi çerez tutan reklam birimleri kullanıyorsanız yasal olarak bunu kullanıcılarınıza belirtmeniz gerekir. Google’da yaptığı uyarılarla webmasterların bu kuralı uygulamasını istemektedir.

Kopya Sayfalar
Kopyalanmış sayfalar çift sayfa olarak değerlendirilmekte ve Google arama motoru tarafından farklı algılanmasına neden olunmaktadır. Sayfalarınızı oluştururken bir sayfayı kopyala yöntemi ile çoğaltmamanız gerekmektedir. Site kurulum işlemi bittikten sonra tüm sayfa ve sayfa URL lerini kontrol etmelisiniz. Aksi halde cezalara maruz kalabilirsiniz.

Kategorilere ayırma
Google ve kullanıcılar açısından değerli bir unsurdur. Kullanıcılarınız konularda dolaşırken hangi Kategoride olduklarını göstermeniz daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu dizilimin de bir sıralama kriteri olduğunu unutmamak gerekir. Bulunduğu kategorinin gücü içeriğinizin daha üst sırada yer almasına yardımcı olur.

Bir içeriğe 3’den fazla kategori eklememeye dikkat edin içerik ön açıklaması kategori içeriği gibi index alınır çok sayıda kategoride aynı metinlerin yer alması sitenize zarar verir.

Mobil Optimizasyon
SEO’nun ilk maddesi haline gelen mobil uyumlu sayfalar uygulanması zorunlu bir etkendir. Akıllı cihaz kullanılmasının yaygınlaşmasıyla Google açıkça mobil uyumlu olmayan siteleri sıralamalardan kaldıracağını açıklamıştır. İlk aşama olarak mobil ve destop sıralamalarını ayırmış olsalar da mobilden trafik almamanız destop sıralamasında da kaybolmanıza neden olacaktır. Tasarım tercihi yaparken responsive seçimler yapmaya özen göstermeniz gerekir.

Youtube Video Yayınları
Panda güncellemelerinden sonra Youtube’nin trafiğinin arttığı gözlemlenmektedir. Bunun nedeni değerli anahtar kelimeler ile youtube kanallarında videolarını oluşturan sitelerin ön planda çıkmasıdır. Ürün pazarlama işleri ile ilgileniyorsanız Video SEO olarak adlandırdığımız çalışmayı mutlaka yapmalısınız. Ürünleriniz ile ilgili videoları kanallarınızda yayınlayarak açıklama kısmında sitenize yönlendirme yapıp Google sıralamalarında büyük değişiklikler yakalayabilirsiniz. Bu videolardan tam verim almak için kendi sayfalarınızda yayınlamamaya özen göstermelisiniz.

Karmaşık Yapı ile Kurulmuş Siteler
Google ve kullanıcılar ağır kodlamalar ve karmaşık yapılar ile sunulan siteleri sevmezler. Google algoritmaları anlaşılır kodlama dillerini tercih etmektedir. Ne kadar sade ve şık görseller ile sunum yaparsanız sitenizin gelişmesini o kadar çok etkilersiniz. Kullanıcıların webmaster olmadığını unutmamak gerekiyor, karmaşık yapılar ile site oluşturmak, kullanıcıların ve Google’ın site içerisinde dolaşımını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu tarz durumlarda gerileme, trafik düşüşleri görülür.

Tasarım ve site içi yapılandırma yaparken yeni bir bilgisayar kullanıcısı gözüyle sade ve anlaşılır bir düzen kurmaya özen göstermelisiniz.

Google Analytics ve Google Webmaster Tools
Eğer sitelerinize güveniyorsanız Google’ın gelişmeleri daha kolay takip etmesi için Analytics ve Webmaster tools kayıtlarını yapın. Bu araçları kullanarak siz ve Google siteniz hakkında daha kolay veri toplar böylece sitenizin yükselmesi kolaylaşır.

Kullanıcı Yorumları
İçeriklerinizin yorum alması arama motorlarına olumlu sinyaller yollar. İçeriğinizi kısmen güncellemiş ve yeni bilgiler eklemiş hale getirir. Özellikle kullanıcıların sorularına cevap vererek yeni anahtar kelimeler oluşturmuş olursunuz. İçeriğiniz daha çok bilgi veren bir içerik haline gelir.

İç link başlıkları
Site içerisinde kullandığınız linklere title=’anahtar kelime’ etiketi kullanmaya özen gösterin. Yönlendirilen linkin ne hakkında olduğunu botlara açıklamanıza yardımcı olur ve arama motorlarının sevdiği bir etikettir.

İç Link Sayısı
Site içinde yönlendirilen link sayılarının sınırı vardır. Tek sayfada 80’den fazla iç link bulunması olumsuz olarak algılanır ve örümcekler bu linklerin tamamını takip etmek istemez. Sayfanın katma değeri düşer.

OtoSpin.Net standartları
Site veri işaretlemelerinin en düzgün yapıldığı ve Google’ın desteklediği OtoSpin.Net standartlarına uygun siteler kullanıcı dostu olarak algılanır ve daha üst sıralarda yer bulurlar. Site yazılımınız hazırlanırken OtoSpin.Net standartlarına uygun şablonlarda yazılmasını isteyin. Sıralamaları etkileyen en önemli 5 kriterden bir tanesidir.

Anahtar Kelimelerden Gelen Trafik oranı
Anahtar kelimelerden gelen trafik oranı yükselişin işareti demektir. Sayfanıza yazılarınıza eklediğiniz anahtar kelimelerden gelen trafik, diğer kelimelerin üzerinde ise olumlu yönde site ilerleyecektir. Tersinin olması durumunda ise sitenizde gerilemeler yaşayabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı
Google bunu bir kalite değerlendirmesi olarak görmektedir. Kullanıcılar sitenize giriş yapıyor ve hızlı bir şekilde siteden uzaklaşıyorsa, siteniz önemsiz bir site ve içeriğiniz yetersiz bir içerik olarak kabul edilir. Kullanıcıların rakiplerinize oranla sizin sitenizde kalma süresi daha fazla olmalıdır.

Sayfalarınızı video, resim galeri ve dikkat çeken alternatif bilgiler ekleyerek sitede kalma sürelerini uzatmayı deneyin.

Direk trafiğin etkisi
Google bu algoritmayı kullanırken Chrome verilerinden yararlanmaktadır. Farklı iplerden giriş yapan kullanıcılar site adresinizi direk yazıp giriş yapıyorlar ise, sıralamalarda daha ön planda çıkmanız anlamına gelir çünkü insanlar artık markanızı öğrenmiş ve sizi tercih eder bir konuma gelmiştir.

Kullanıcıların Siteyi Tekrar Ziyaret Etmesi
Kullanıcılar siteye giriş yaptıktan sonra, farklı zaman aralıklarında tekrar dönüş yapıp makaleleri okumaya devam ediyorsa veya makale içinde verdiğiniz bir bilgiyi beğenerek her ihtiyacında sizi tercih ediyorsa siteniz kendini kanıtlamış demektir. Yeniden ziyaret alan sayfalar sıralamalarda hızla yükselmeye başlar.

İçerik Sayısı
İçerik sayısının fazla olması iyi diye düşünebilirsiniz ancak faydalı ve özgün içeriğiniz olmadığında sitenize zarar verirsiniz. İçerikler sıralama ortalamalarına göre değerlendirilerek düşer veya yükselir. Organik ziyaretçi alan sayfalar, sitenizi yükseltebileceği gibi organik ziyaretçi alamayan sıralamalarda altlarda kalan içerikler sitenizin değerini düşürür.

Yapmanız gereken bu tür sayfaları güncel bilgilerle değiştirerek üst sıralarda yer alabileceği anahtar kelimelerle yenilemek olmalıdır.

Anlamsız Anahtar Kelimeler
Google anlamsız anahtar kelimeler üzerine yeni bir güncelleme yaptı. Sorunları çözmek için RankBrain yayınlayarak, anlamsız kelimeleri anlamlı kelimeler ile özleştirerek doğru sonuçlar elde etmeyi başardı. Google anlamsız kelime yayınlayan siteleri şüpheli olarak değerlendirmektedir. Bunu spam anahtar kelime üretmek için mi yapıyor yoksa yeni bir kelime dizisimi yayınladı diye kontrol ediliyor. Rankbrain’i kendi avantajınıza çevirmek için rakiplerinizden farklı türde kelime ve geniş bilgi içeriği yayınlayarak rakiplerinizin önüne geçmek için kullanabilirsiniz. Bunu yaparken içerik anahtar kelime oranına dikkat etmeyi unutmayın.

Ürün arama sonuçları
Google yeni yaptığı bir değişiklikle artık aramalar liste ve ürünle alakalıysa ilk sırada görsel sonuçları çıkartıyor. Alt etikete sahip, çözünürlüğü yüksek açıklama içeren görseller kullanarak kolayca başarı elde edebileceğiniz bu değişiklik henüz test aşamasında olsa da ilerleyen aylarda tam anlamıyla uygulamaya sokacaktır.

Birden Fazla Arama Sonucu
Google bir site için birden fazla arama sonucu gösterebilir. Birbirine benzeyen ürünlerin benzer anahtar kelimelerle indexlenmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bir dönem sonunda siteyi spama sürükleyecek kadar tehlikeli bir algoritmadır. Ürünlere aynı anahtar kelimelerin girilmesinden uzak durulması gerekmektedir. Bu sonuçlar aranma hacmi düşük rekabet olmayan kelimelerde sık karşılaşılan bir durumdur. Ellerinde yeterli veri olmadığı için otoriter sitelerin birden fazla sayfası gösterilmektedir.

Marka başlığı
Eğer marka oluşturacak bir site çalışmanız varsa öncelikli olarak marka ismi – slogan olarak başlık kullanmanız gerekir. Prestij açısından önemli bir unsurdur. Marka – anahtar kelime şeklinde kullanılan başlıklar kullanıcı tarafından algılanamayabilir. Sıradan kullanıcılara anlam ifade eden kelimeler kullanmaya özen gösterilmelidir.

Marka Aramaları
Google’da elde edilebilecek en değerli trafiktir marka adıyla ziyaretçi almaktır. Bu sitenizin insanlar tarafından ilgiyle takip edildiğini gösterir ve siteniz güvenilir, bilgi içeriğine sahip bir site olarak algılanır. Eğer marka adıyla ziyaretçi alamıyorsanız uzun vadeli çalışmalarda değer kaybetmenize neden olur.

Panda Güncellemelerinden Sonra Ceza
Panda güncellemelerinden sonra kalitesiz içerik yayıncı sitelerinin gerilediği veya dizinlerden kaldırıldığı görünmektedir. Düşük kaliteli içerikler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Otomatik oluşturulan sayfalar kullanmayın, %30’dan fazla kopya içerik kullanmamaya özen gösterin.

Zararlı kodlar kullanmak
Eski HTML kodları artık zararlı olarak kabul edilebiliyor. Modern yazılım dillerinin popülerleşmesiyle botlarda bu kodları algılaması için geliştirildi. Örneğin; <center> gibi eski yapılara sahip kodlar Google için zararlı kabul edilebiliyor. Bu tür yazılım hataları yapmamaya özen göstermelisiniz.

Bilinçsiz Optimizasyonun Zararı
Genelde siteyi yükselmek istediği kelimeler ile süsleyen site sahiplerinin yaptığı bir hatadır. Gereğinden fazla anahtar kelime kullanmak manuel spam cezası almanıza neden olabilir. Çok sayıda makaleden tek bir yere iç link vermek değer kaybetmenize neden olabilir.

Sayfa içi güncellemeler yaparken eski bilginin tamamen kaldırılması sıralamanızı olumsuz etkileyebilir. Sıkça tema değiştirmek sıralama kaybetmenize neden olabilir. Site içinde düzenleme yaparken kendinize sınırlar belirlemeniz gerekmektedir. Her şeyin fazlasının zararlı olduğunu unutmayınız.

Bağlantı ve Anahtar kelime gizleme
Google botları sitenizi kaynak dosyasından tarar ve indexler çeşitli nedenlerle gizlenen bağlantı ve metinleri de kolayca algılar.

Google’da insanlardan gizlediğiniz hiçbir şeyi yayınlayamazsınız gibi sert bir politika vardır ve bu tür hareketlere şüpheli davranış tanımını yaparak tespit ettiği sitelere çeşitli cezalar verir.

Çok Dış bağlantı sunarak Rank elde etme
Google bunun içinde bir önlem almış durumdadır. Rank elde etmek adına kaliteli sitelere aşırı link çıkışı sağlayan sitelerde ceza alırlar. İç link sayınız ile eşit oranda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir konu içerisinde makale 300 kelime ise 2 veya 3 adet link çıkışı yapmak siteniz için zararlı Google için spam bir çalışmadır.

Spam IP Adresinde Barınma
SEO çalışmalarında altın kurallardan bir tanesidir. Siteniz haricinde aynı ip adresinde yer alan spam bir sitenin sizin sitenizi de etkilediğini unutmayınız. Host alımı yapılırken sitenize özel ip adresi alınması gerekmektedir. Çalışmalarınızın boşa gitmesini istemiyorsanız host alımı esnasında DNS almayı da unutmamalısınız.

**** etiketini kötüye kullanmak
Google **** etiketinin anahtar kelime ile doldurulmasına karışmamaktadır, lakin anahtar kelimeleri otomatik doldurucu yazılımlar ile sürekli değişkenli olarak sunuyor iseniz dizinden silmeye kadar ağır bir ceza sizi bekliyor demektir.

Google Dans Faktörü
Sonuçlar üzerinde yaşanan dalgalanmaya Google dans denir. Birçok webmaster dans başladığında panik yaparak kendini daha büyük bir bataklığın içerisine sokar. Genellikle dalgalanmalar, yeni bir algoritmanın denenmesi veya gündem olaylarıyla organik hit dağılımının değişkenlik göstermesinden kaynaklanır. Bu gibi durumlarda sakinliğinizi koruyun ve daha önce başarılı olmak için yaptığınız çalışmayı yapmaya devam edin. Bu süreçte çok sayıda backlink alarak kendinizi tehlikeye atmayın.

Hizmet Sunmak
Kalıcı başarı elde ederek büyümek istiyorsanız sitenizde insanların ihtiyaç duyduğu bir özelliğe sahip olmanız gerekiyor. Sitenizi yüz binlerce insana tanıtabilirsiniz, trafik alabilirsiniz ancak insanların geri dönerek sizi takip etmesini gerektiren bir özelliğiniz yoksa zaman içinde gerilemeye başlarsınız. Bu özellikler bilgi listeleri, dersler, haber akışı, yazılımsal özellik gibi türlü araç ve içerikler olabilir.Kullanıcı Kişisel İmzası
Evet belki de haklısın, sıfır'ın gücü yoktur. Ama unutma ki, sıfır'ın kaybedecek bir şeyi de yoktur!
BaybarsAGA isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 3 Gün önce   #2
Asteğmen
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 03 Nisan 2020
Üye No: 1973
Mesajlar: 2
REP Puanı : 10
@tr011
Standart Cevap: 2019 İç SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 100

Güzel yerlere değinmişsiniz, elinize sağlık.


tr011 isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 3 Gün önce   #3
Admin
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 29 Nisan 2014
Üye No: 2
Bulunduğu yer: Türkiye / Malatya
Mesajlar: 156
REP Puanı : 200
@BaybarsAGA
BaybarsAGA isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Cool Cevap: 2019 İç SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 100

Alıntı:
tr011 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel yerlere değinmişsiniz, elinize sağlık.
Rica ederim üstad.

>>>> SeoBayi.com <<<<Kullanıcı Kişisel İmzası
Evet belki de haklısın, sıfır'ın gücü yoktur. Ama unutma ki, sıfır'ın kaybedecek bir şeyi de yoktur!
BaybarsAGA isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alıntı ile Cevapla

Etiketler
100, 2018, 2019, 2020, çalışması, dikkat, edilmesi, gereken, madde, seo, yaparken

Seçenekler


similar Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
computer bağcılar destek babanis34 Yeni Site Tanıtımları 0 04 Mayıs 2018 23:00

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 00:43.

Google+ Sitemap seo bayi sıra bulucu google sıra bulucu seo satın al seo hizmetleri malatya seo sıra bulucu seo analiz seo paketleri seo al Google+ Sitemap


Tüm Genel Sorunlar İçin +9 0422 606 06 OTUZ
Ban Sorunları İçin Skype: Yok
Reklam Vermek İçin Skype: Yok
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan servertanitim.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. ServerTanitim.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en kısa süre içerisinde ServerTanitim.NET yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.

Powered by vBulletin® Version #.#.#
Copyrıght ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Theme Designed by ko-cuce

ko-cuce

server tanıtım

server tanıtımı

pvp serverlar

ko-cuce
ko-cüce
test ko-cuce Google Links Arşiv seo bayi seo paketleri seo paketleri satın al backlink satın al seocu ucuz seo malatya seo seo satın al en etkili seo paketleri

sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu sıra bulucu
filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı filmci dayı
full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle full film izle
film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle film izle
köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi
karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman karosiman
köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi köpek eğitimi
şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise şifon elbise
elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri elbise modelleri